תרגיל "על כוס קפה"- חשיבה מחוץ לקופסא

מטרתו לעורר יצירתיות וחדשנות, חשיבה מחוץ לקופסא וכמובן עבודת צוות והוא פועל על פי עיקרון של סיעור מוחות וחשיבה מהירה וספונטנית.

קחו רגע כוס קפה חמימה, שבו על הספה ותתכוננו לתרגיל חדש בשריר הרעיונאות. קבלו את תרגיל הכוס! ☕️🥛
הוא יכול לשמש כתרגיל פתיחה, כהפוגה קלה או כהזדמנות לבניית פעילות בנושא יצירתיות וחשיבה אחרת. יתרון נוסף- הוא יכול לעבור גם בפעילות מרחוק!
מטרתו לעורר יצירתיות וחדשנות, חשיבה מחוץ לקופסא וכמובן עבודת צוות והוא פועל על פי עיקרון של סיעור מוחות וחשיבה מהירה וספונטנית.

לצורך הדוגמא נשתמש בכוס, אך ניתן לבחור כל חפץ אחר, לבקש מכל אחד.ת להביא חפץ או שניים, או להביא מגוון חפצים למעגל ולחלק לכל זוג חפץ אחר מהם יגיעו לשימושים חדשים ומעניינים.

אז איך הוא הולך? מתחילים ביחידים או בזוגות וגדלים עם השלבים.
⛵ מציבים כוס על השולחן או אומרים להם.ן להביט בכוס הקפה שמונחת על שולחנם.
⛵ בשלב הראשון כל אחד.ת מתבקש.ת לחשוב ולכתוב כמה שיותר שימושים לכוס, מקציבים להם כחצי דקה- דקה.
⛵ בשלב השני מתחלקים לזוגות וכותבים ביחד את השימושים, בלי כפילויות, ורעיונות חדשים שעולים ויוצרים רשימה מחודשת. לכך מקציבים גם כן חצי דקה- דקה.
⛵ בשלב השלישי מתחברים זוגות לרביעיות ושוב כותבים ביחד שימושים חדשים וישנים בלי כפילויות לרשימה משותפת. לצורך כך נותנים דקה וחצי-שתיים.
⛵ בשלב הרביעי מתחברים כבר לקבוצה גדולה של שמונה ומגדילים עוד עד כמה שניתן את הרשימה המשותפת במטרה להיות הקבוצה בעלת הכי הרבה שימושים חדשים ויצירתיים לכוס. כשתי דקות נוספות.
⛵ לאחר סיום המשחק וניצחון אחת מהקבוצות, נשב לדיון קצר ונבין כמה רעיונות נוספו בכל פעם שגדל שיתוף הפעולה? באיזה אופן הם.ן חשבו בשביל להגיע שוב ושוב לרעיונות מעניינים וחדשניים? האם היה קל או קשה יותר ככל שהקבוצה גדלה?

רעיון נוסף מאיתנו, הנה צורה אחרת של המשחק שניתן לשחק בקבוצות קטנות בדרך הבאה, תביאו כמה חפצים שונים, תנו לכל זוג לבחור/ לקבל חפץ אחר ועשו תחרות בה כל פעם בסבב הם אומרים שימוש חדש, הזוג שנשאר אחרון עם רעיונות פורצי דרך מנצח.